V dnešnej dobe trpí množstvo žien rakovinou krčka maternice. Toto ochorenie sa môže končiť smrteľne a prináša so sebou množstvo zdravotných komplikácií. Najdôležitejšia je prevencia, ktorá pozostáva hneď z niekoľkých častí. O tom si povieme v tomto článku.
Je dokázané, že rakovina krčka maternice postihuje najmä ženy od veku 23 rokov. Nie je nič nezvyčajné, keď toto ochorenie postihne aj staršie ženy v strednom veku. Najčastejšie sa rakovina krčka maternice končí smrťou, no všetko záleží aj od zdravia konkrétnej ženy a imunity.
Pravidelné prehliadky u lekára
Ak chcete predísť rakovine krčka maternice, mali by ste pravidelne navštevovať lekára. Na to slúži gynekologická ambulancia, kde vás vyšetria a spravia základné kroky, ktoré súvisia s pravidelnou prehliadkou. Lekár dokáže podchytiť ochorenie včas a začať liečbu v čase, kedy je ešte možné vyliečenie. Celé vyšetrenie je bezbolestné a absolvovať by ste ho mali každý rok, poprípade každé dva roky.
Ako vzniká rakovina krčka maternice?
Pravdepodobne vás zaujíma najmä to, ako toto ochorenie vzniká. Spúšťačom je ľudský papilomavírus a iné faktory. Ide napríklad o opakované infekcie v oblasti pošvy, potláčanie imunity pri iných ochoreniach, poprípade fyzická vyťaženosť a stres. Faktorov, ktoré vyvolávajú toto ochorenie je naozaj veľa, no v niektorých prípadoch sa im dá včas predísť.
Prenos ochorenia
Rakovina krčka maternice je infekčné ochorenie a dá sa preniesť prostredníctvom pohlavného styku. Nakaziť sa je možné aj fyzickým kontaktom, poprípade predmetmi, ktoré sú istým spôsobom kontaminované. Toto ochorenie postihuje aj ženy, ktoré fajčia, užívajú antikoncepciu alebo trpia hormonálnymi poruchami. Nebezpečné je to najmä u žien, ktoré koja. Riziko, že toto ochorenie prenesú na svoje dieťa je až hrozivých 90 %.