Čo ste o alergiách nevedeli

Alergia je jedno z najrozšírenejších ochorení na svete. Predpokladá sa, že len na Slovensku je každý druhý človek na niečo alergický. Prejavy alergie sú rôzne. V závislosti od typu alergénu existuje viacero typov alergii. Od potravinovej cez peľovú až po alergiu na niektoré kovy. Aj keď je alergia rozšírené ochorenie stále sa okolo neho šíri množstvo poloprávd.

Kvety

Prevláda názor, že kvety sú pre ľudí s alergiou nevhodným darčekom. Pravda je však iné. Peľová alergia je pomerne rozšírená ale alergénom, ktorý ju spúšťa nie je peľ z kvetov. Problém predstavuje peľ tráv a bylín, ktorý je ľahký a pomerne ľahko sa dostane do ovzdušia. Peľ z kvetov je lepkavý a ťažší vďaka čomu sa zachytí na tele opeľujúceho hmyzu a dostane sa na iný kvet.

Kov

Alergia na kov nie je taká častá ale vyskytuje sa. Známym alergénom je často nikel, ktorý sa nachádza aj v minciach. Zriedkavejšou je alergia na zlato, ktorá je dosť často zamieňaná za alergiu na iný kov. Aj v tomto prípade je skôr za prejavmi alergie kov, ktorý sa pridáva do zlata na jeho vylepšenie. Často ide práve o nikel. Ak si myslíte, že máte alergiu na zlato nahraďte šperky zo žltého zlata za biele zlato alebo siahnite po šperkoch zo striebra alebo platiny.

Slnko

Kam nechodí slnko tam chodí lekár. Pokiaľ ale trpíte alergiou na slnko mali by ste sa slnečným lúčom vyhýbať. Červené fľaky, žihľavky, svrbenie a neraz aj pľuzgiere na pokožke sú prejavmi tohto typu alergie. Alergia na slnko sa často prejavuje keď vystavíte pokožku slnečným lúčom. Koža, ktorá bola celú zimu zahalená oblečením môže na UV žiarenie reagovať aj alergickou reakciou. Používanie opaľovacích krémov a pomalé privykanie koži na slnečné lúče môže prejavy alergie zmierniť.

Srsť zvierat

Srsť zvierat je často považovaná za alergén – neprávom. Samotná srsť alergickú reakciu nespôsobuje. Alergénom je v tomto prípade proteín, ktorý sa nachádza v koži zvierat. Pri vypadávaní srsti vypadávajú aj lupiny a šupinky kože zvierat, ktoré obsahujú alergén. Ak budete zvieratá držať v čistote, pravidelne ich kúpať a česať padanie srsti v byte minimalizuje a tým aj prejavy alergie.

Napsat komentář

Close