Efektívne triedenie a recyklácia plastov – Čo všetko by ste mali vedieť?

Vďaka triedeniu a recyklácii odpadu je možné nie len ušetriť prírodné zdroje, ale aj naše finančné prostriedky. V konečnom dôsledku tak ušetríme spotrebovanú energiu a znížime množstvo odpadu na odpadových skládkach. Takýmto spôsobom tiež chránime naše životné prostredie, v ktorom žijeme. Je preto dôležité triediť a recyklovať správne.

V posledných rokoch sa výrazne zvýšila práve spotreba plastu. Až 40 percent produkovaných plastov je používaných na výrobu obalov a obalových materiálov. Plasty či plastové obaly môžu byť vyrábané z rôznych druhov plastu a ich recyklácia si vyžaduje mať aspoň malý prehľad o ich druhoch.

Poznáte druhy plastov?

Najčastejšie sa stretávame práve s polyetyléntereftaltátom (PET), z ktorého sú fľaše od minerálok či jedlých olejov. Tento najrozšírenejší typ sa dá recyklovať len raz, no polyvinylchlorid, z ktorého sú obaly pre kozmetické či čistiace prostriedky, sa dá recyklovať dvakrát. Medzi rozšírené tiež patrí známy Polystirén, z ktorého sú napr. obaly na CD či jednorazové poháriky a príbory. Tento je možné recyklovať až šesťkrát.

Ako teda správne triediť plasty?

Triediť je možné všetky PET fľaše, fólie, plastové obaly od potravín, akými sú napr. tégliky od jogurtov či obaly od kečupov. Recyklujeme tiež mikroténové vrecká alebo obaly od kozmetických a čistiacich prostriedkov. Obaly vôbec netreba umývať, pretože plasty sa dôkladne umývajú v procese recyklácie. Treba však dať pozor na plastové obaly znečistené chemikáliami, akými sú napr. motorové oleje. Tieto do zberu nesmiete pridávať. Rovnako tak sa nesmú pridávať aj polystyrén, molitan či guma.

Ako jednoducho zredukovať používanie plastov?

Vhodné je si vždy do obchodu nosiť vlastnú tašku a používať ju opakovane. Ušetríte tak nie len plastový odpad z ďalšej tašky, ale aj vaše peniaze. Spotrebu plastov znížite aj ak budete kupovať nebalenú zeleninu. Napríklad také banány či mrkvu nie je vôbec potrebné dávať do mikroténového vrecka, pretože ich aj tak nakoniec konzumujeme ošúpané. Eliminujte používanie jednorazových lyžičiek, pohárov či tanierov. V neposlednom rade uprednostňujte používanie iných obalov než plastových, akými sú napr. papierové obaly.

Napsat komentář

Close