Kŕčové žila /VARIX/ je vlastne vakovité rozšírenie žíl. Po väčšine sa vytvára v dolných končatinách. Prejavujú sa taktiež opúchaním nôh i bolesťami a mravčením.

Najviac rizikové faktory na vznik kŕčových žíl sú:

-Genetika

-Tehotenstvo

-Obezita

-Sediace zamestnanie, napr. účtovník

-Nedostatok pohybu

-Staroba no niekedy aj nevhodné oblečenie

Ako sa liečiť ?

Existuje dosť riešení ako to liečiť. Jedna z nich je kompresívna liečba. Táto liečba napomáha návratu krvi z dolných končatín späť smerom k srdcu. Kompresia pomáha posilňovať činnosť svalovej -žilovej „pumpy”. Môžete si vybrať či radšej budete nosiť kompresívne pančuchy, ktoré Vám predpíše lekár podľa Vášho stavu a určí Vám príslušnú kompresívnu triedu. Potom len stačí zmerať dĺžku, šírku nohy a „hop sa” začať z liečbou. Alebo si pokojne môžete vybrať klasickú a základnú kompresívnej liečby.

Klasicky kompresívnymi elastickými obvínadlami. Na aplikáciu obvínadiel treba aspoň troška zaškoliť. Ďalšia možnosť liečby ,ktorú Vám ponúkne lekár je chirurgická liečba. Pokiaľ to nemáte už nie moc dobre odporúčam tento spôsob liečby. Vo väčšine prípadov je dosť účinný.

Sklerotizácia je možnosť liečby založená na princípe odstraňovania drobných žiliek a metličiek. Pri nej lekár použije injekčné striekačky naplnené látkou na zničenie žiliek. No za túto metódu si určite budete musieť priplatiť. Cena za jedno sedenie na sklerotizáciu sa pohybuje od 39 do 100 eur. K cene zákroku sa taktiež pripočítava spotrebovaný materiál, cca 9 – 39 eur. Vo väčšine prípadov aspoň dve až tri také sedenia. Následkom sklerotizácie dôjde k zlepeniu stien a uzavretia varixu. A posledný druh liečby je Farmakologická liečba. Jej cieľom je zmierniť tieto problémy, dokonca aj odstrániť. Vzniknuté kŕčové žily už žiadne tablety či maste neodstránia.

Napsat komentář

Close