Dobrá výživa zohráva pre športovcov kľúčovú úlohu. Dobre vyvážená strava so správnym podielom sacharidov, tukov a bielkovín poskytuje potrebnú energiu a vytrvalosť pre športovcov. Vytrvalostný športovci potrebujú dostatočný prísun rôznych potravín pre lepšie využitie zásob glykogénu a vyšší výkon. 10 najlepších tipov:
1. Dávajte si pozor na sacharidy
Sacharidy sú hlavným zdrojom energie v strave pre športovcov. Zásobovanie správnych sacharidov v pravidelných intervaloch zaisťuje, že športovci majú dosť paliva na udržanie vysokej intenzity fyzického výkonu počas dlhej doby. Odborníci odporúčajú dodávať do tela extra sacharidy dva až tri dni pred súťažami. To platí najmä u diaľkových športovcov, cyklistov, a podobne.
2. Udržiavajte si zdravú úroveň denného príjmu kalórií
Zdravý jedinec vyžaduje cca. 1200 – 1800 kalórií denne, ale aktívny športovec potrebuje oveľa viac. V rozmedzí 2200 až 3000 kalórií denne, v závislosti na veku, telesnej hmotnosti, a miery aktivity.
3. Prijímajte veľa tekutín
Športovci musia mať optimálny príjem tekutín na udržanie elektrolytovej rovnováhy v tele a aby zabránili dehydratácii.
4. Správne tuky
Ďalším tip pre športovcov, je zabezpečiť dostatočný prísun správneho druhu tukov. Tuky slúžia ako palivo pri zvýšených energetickej náročnosti trénovaných športovcov. Obmedzte príjem nasýtených a trans mastných kyselín a zaraďte do stravy omega 3 mastné kyseliny napríklad cez zdravé výživové doplnky.
5. Proteíny
Proteíny sú nevyhnutné pre budovanie sily a telesnej hmotnosti. Zhruba 10 až 12% z denného príjmu kalórií by mal byť chudé bielkoviny, ktoré môžete získať z pestrej stravy. Ale pozor, nadmerný príjem bielkovín môže viesť k dehydratácii.
6. Pestrosť je kľúčom
Zdravá strava znamená pre športovcov zabezpečiť širokú škálu potravinových skupín, ktoré by ste mali mať zahrnuté vo vašom stravovacom pláne. Zahŕňa to ovocie, zeleninu, orechy, mliečne výrobky, a tieý obilniny a strukoviny.
7. Minerály sú nutnosťou
Namáhavý tréning môže mať vplyv na hladinu životne dôležitých minerálov, ako je vápnik, železo, selén a zinok. Odporúča sa jesť ovocie ako banány, pomaranče. Zemiaky zas pomáhajú udržiavať správnu hladinu draslíka.
8. Predtým, než začnete
Jedlá pre športovcov musia byť malé, ľahko stráviteľné, a zvyčajne by nemali obsahovať viac ako 500 až 1000 kalórií. Komplexné sacharidy a škrob, musí byť pridané v jedle spolu s tekutinami.
9. Žiadne sladkosti
Držte sa ďalej od sladených nápojov a sladkostí, pretože to môže mať za následok drastické výkyvy krvnej hladiny glukózy, ktoré môžu spôsobiť predčasné vyčerpanie a dehydratáciu.
10. Obmedzite kofeín
Príjem kofeínu môže nepriaznivo ovplyvniť úrovne výkonnosti športovcov a je potrebné vyhnúť sa mu.