Trápi vás nadváha a celulitída? Problém môže byť so zadržiavaním vody v tele

Jete zdravo, športujete, a ručička váhy sa nie a nie pohnúť? Môže to byť spôsobené zadržiavaním vody v organizme, a to hlavne v letných mesiacoch.

Trápi vás nadváha a celulitída?

Problém nemusí byť len v strave a nedostatku pohybu, ale aj v zadržiavanie vody v organizme. To ovplyvňuje ako ručičku na váhe, tak celulitídu a opuchnuté končatiny.

Do akej miery zásoby vody v tele ovplyvňujú chudnutie a majú obézni ľudia naozaj viac vody v tkanivách? A prečo nás opuchy trápi hlavne v lete?

Nie je to všetko o vode

Pravidelný pohyb, menšie kalorický príjem, ale rovnako nie a nie schudnúť. Po preskúmaní všetkých návykov často ľudia dôjdu k záveru, že zadržiavajú vodu. Ženy často argumentujú hormonálnou antikoncepciou, všetci potom antidepresívami, lieky na vysoký tlak alebo kortikosteroidy. “Je pravda, že niektoré lieky môžu ovplyvňovať hospodárenie organizmu s vodou. Musíme si však uvedomiť, že lieky alebo hormonálne výkyvy, napríklad u žien vyvolanej menštruačným cyklom, dokážu ovplyvniť iba určité množstvo tekutín. Z celkového objemu vody je to necelých 1,5 percenta . Problém tak často býva inde, “vysvetľuje výživová poradkyňa.

Vodu nájdete vo svaloch, nie v tukoch

Málo známym faktom podľa Martiny je, že sa voda drží vo svaloch a nie je viazaná na tuky. Zadržiavanie vody preto paradoxne trápi viac štíhlejší, športové typy. Obzvlášť v lete, kedy telo stráca veľké množstvo vody potením a snaží sa udržať si zásoby zvyšnej vody. Z toho dôvodu sú k zadržiavaniu vody náchylní aj športovci, ktorí počas tréningu málo pijú a veľa sa potí. Stav nezlepší ani dlhé sedenie, či už v kancelárii alebo v dopravných prostriedkoch pri ceste na dovolenku.

Pomôže voda a bylinky

Než sa pustíme do boja s nadváhou, mali by sme si najskôr overiť, či je spôsobená naozaj vodou. K tomu slúži napríklad meranie InBody, ktoré je dostupné po celej republike u výživových poradcov alebo vo vybraných fitness centier. “Často nám toto meranie ukáže, že sa jedná o tuk, a nie o svaly a na ne viazanou vodu. Ak by sme sa do nejakej odvodňovacie kúry pustili a mali pritom vody dostatok, mohli by sme jej množstvo znížiť na pre organizmus stresujúce hodnotu. Telo by reagovalo zadržiavaním vody a až potom by sme mali problém, “varuje Martina a dodáva:” Ak je ale vody v tele naozaj veľa, odporúčam vylepšiť stravovacie návyky. Pite dostatok čistej vody, aby telo nemalo tendenciu ju zadržiavať. Pitný režim je absolútne kľúčový. Vyhnite sa rýchlym cukry a nadbytku soli – obe tieto zložky potravy zvyšujú podiel vody v tele. Naopak je dobré zaradiť potraviny bohaté na draslík, ktorý znižuje hladinu sodíka v tele a naň viazané molekuly vody. Vhodné sú paradajky, avokádo, špenát, orechy a niektoré druhy rýb, napríklad treska a tuniak. Z byliniek skúste slabý brezový alebo žihľavový čaj.

Na tabletky zabudnite

Rôznym doplnkom stravy z lekárne na podporu odvodnenie sa radšej vyhnite. Často sú príliš silné a môžu telu ešte viac uškodiť ako pomôcť. “Ak sú hodnoty vody vo vašom tele i napriek tomu vysoké, je čas navštíviť lekára, aby vylúčil poruchy lymfatického systému, ochorenia obličiek alebo srdcové choroby. Práve tieto choroby môžu byť príčinou nedostatočného odvodnenie organizmu. “nie je potreba sa hneď začať báť. Väčšinou je zadržiavanie vody spôsobené zlým životným štýlom a nie je nebezpečné. Skôr len nie príliš estetické, “uzatvára Martina Dvořáková.

 

Napsat komentář

Close