Číslo, ktoré vám povie viac – BMI

Rozhodli ste sa chudnúť, no neviete odhadnúť váš aktuálny stav hmotnosti? Pred začiatkom redukčného procesu si vypočítajte vaše BMI (Body Mass Index), čiže index telesnej hmotnosti, čo je číselny údaj, ktorý vám ukáže, nakoľko je vaša situácia kritická. Jednoducho vydeľte vašu hmotnosť v kilogramoch s druhou mocninou vašej výšky v centimetroch.

Ak je váš výpočet bmi pod číslom 19, máte podváhu a chudnutie neprichádza do úvahy, práve naopak. Rozmedzie čísel 19 až 25 je prijateľná situácia, kilogramy máte v poriadku a ak chcete schudnúť, tak len naozaj minimálne. Pri čísle od 25 do 30 by ste mali zvýšiť pozornosť, pretože máte nadváhu a niekoľko zhodených kíl by padlo vhod. Ak vám však výpočet bmi ukazuje číslo vyššie ako 30, trpíte vážnou obezitou a je načase rapídne znížiť svoju váhu bez následného jo-jo efektu.

V dnešnej dobe je obezita považovaná za jednu z najzávažnejších chorôb, ktorou trpí na Slovensku viac ako polovica dospelých ľudí. Spoločnosťou je táto vážna choroba ešte stále zmietaná pod koberec a je takpovediac tabu. No mali by ste myslieť aj na to, že obezita spôsobuje žlčové kamene, srdcovo-cievne ochorenia, cukrovku či choroby kĺbov a chrbtice.

Nech je už váš výsledok jeden či druhý, no vy ste sa rozhodli chudnúť, dávajte si obrovský pozor na diéty, ktoré sľubujú rýchle zhodenie kíl, no neupozorňujú na neskoršie jo-jo efekty, ktoré vám nielen prinavrátia zhodené kilogramy, no ako bonus vám nejaké aj pridajú. Zvoľte si pomalší, no o to účinnejší spôsob znižovania váhy. Chudnutie nie je jednodňový proces, vyžaduje si preto vašu trpezlivosť a čas.

Pri efektívnej redukčnej diéte by ste mali prijať za deň maximálne 5000 kiloJoulov energie a pridať k tomu nejaký, aj keď minimálny pohyb. Napriek tomu, že chudnutie je namáhavé, každý pohyb je pozitívny, aj keď sa pôjdete len prejsť. Vyhnite sa sladeným nápojom, ktoré sú zdrojmi zbytočných kalórií a vašej nadváhe či až obezite v žiadnom prípade nepomáhajú. Ďalším základným krokom by by mali byť nízkotučné potraviny, ktoré sú náhradou za tie plnotučné.

Vaše BMI vám určite napovedal, ako rapídne máte vziať chudnutie do parády a teda výmena plnotučného mlieka za nízkotučné, smotanové jogurty za nekalorické a biele pečivo za tmavé alebo žiadne, by naozaj nemal byť veľký problém. Dajte sa do toho hneď a výsledky sa dostavia, uvidíte!

Napsat komentář

Close