Snažíte sa už teraz schudnúť nejaké to kilo do plaviek, ale vaše snahy sú dlhodobo márne? Možno za to môže tá večerné pohárik vína, čo si doprajete.
V hubnoucím režime sa oplatí alkohol čo najviac obmedziť. Obsahuje prázdne kalórie, a dokonca môže zhoršovať aj vaše športové výkony. Rôzne druhy alkoholu sa v počte kalórií samozrejme líši, ale stále platí, že alkohol má veľkú zásobu energie.
“Alkohol obsahuje nielen prázdne kalórie, teda také, z ktorých telo neprosperovalo, ale okrem toho zvyšuje chuť do jedla, zaťažuje náš organizmus a môže obmedzovať spaľovanie tukov,” vysvetľuje hlavný nutričná špecialistka Sveta zdravia Monika Bartolomějová.
Fľaša vína namiesto večere sa neoplatí
Konzumáciou alkoholu skrátka a dobre navyšujete počet kalórií, ktoré za deň prijmete. Ak je príjem alkoholu naozaj len občasný a v malom množstve, napríklad jedenkrát za mesiac pohárik vína či malé pivo, vašu snahu schudnúť to nijako nepoškodí. Poznám však prípady ľudí, ktorí si dajú fľašu vína namiesto večere, aby si nenarušili kalorický príjem, avšak žiadnych pozitívnych výsledkov nedosahujú. Alkohol je špecifický a jeho účinky na ľudský organizmus nemožno porovnávať so žiadnou inou MAKROŽIVINY.
Vplyvom alkoholu ubúda svalová hmota
Občasná pohárik vína alebo jedno pivo vašej snahe schudnúť neuškodí, ale pri pravidelnom holdovanie alkoholu sa majte na pozore, najmä ak športujete. “Alkohol spôsobuje úbytok rastového hormónu a testosterónu, čo sú dôležité hormóny pre budovanie svalov. Negatívny vplyv alkoholu na rast svalov je v tomto prípade preukázaný u mužov. U žien dochádza vďaka alkoholu naopak k zvýšeniu hladiny testosterónu, takže môžu byť fyzicky výkonnejší, aj keď rastový hormón klesá. Nič to ale nemení na fakte, že u oboch pohlaví môže nadmiera alkoholu spomaliť regeneráciu svalov po tréningu a zapríčiniť tak vyplavenie dôležitých minerálov a vitamínov z tela, “tvrdí hlavný trénerka fitness centra pre ženy Contours Kateřina Hollerová.
Vyhnite sa miešaným koktailom, voľte vínny strik
“Ak chcete, aby bolo vaše chudnutie a celkovo nastavenie zdravého životného štýlu čo najefektívnejšie, obmedzte pitie alkoholu na minimum. Urobte z toho výnimočnú udalosť,” odporúča Bartolomějová. “V situáciách, kedy sa alkoholu nemôžete vyhnúť, voľte vínny strek. Vyhýbajte sa veľkému množstvu piva, nepite miešané kokteily,” radí Bartolomějová.
Pozitívne účinky alkoholu
Alkohol raz za čas nevadí, ale vo väčšej miere skôr škodí, čo potvrdzuje aj praktická lekárka Pavla Myslíková z Lekárskeho domu Praha 7. “V nadmernej miere alkohol ohrozuje pečeň, črevá, srdce, imunitu aj mozgové bunky. Môže sa spolupodieľať na psychických ťažkostiach, neplodnosti, a dokonca môže byť aj jednou z príčin vzniku rakoviny, “hovorí. Okrem toho môže byť príčinou priberanie na váhe, s čím sú potom spojené ďalšie zdravotné komplikácie.
Pozitívne účinky sa často pripisujú pivu, ktoré je zdrojom rôznych typov vitamínu B a biologicky aktívnych látok. Víno zase obsahuje antioxidanty. Na vypálenie červa, ako sa u nás v Česku s obľubou hovorí, je obľúbená slivovica. Lekárka Myslíková ale upozorňuje na to, že aj napriek možné pozitívne účinky alkoholu ho nemožno brať ako liek a predovšetkým je nutná konzumácia v primeranom množstve.