Polievky na chudnutie pomáhajú pri diéte

Viete, čo kričal na svoje korpulentné zákazníčky počas zdravotných prechádzok v lesoch pri Kersku legendárny priekopník československej dietológie Rajko Doleček? „Chcete zhubnout, milé dámy? Tak nežerte!“ Tento ultimatívny bonmot je až aforistické zhrnutie prvého základného pravidla chudnutia: znížiť príjem kalórií. My ale nejdeme „diétovať“ po dolečkovsky, pozrime sa spolu na to, ako môžu pomôcť diétne polievky.

Polievka je základ, tak vraveli naše prababičky a je v tom kus tradičnej múdrosti. Je síce pravda, že v „domácom“ stravovaní na Slovensku bola polievka štandardnou súčasťou spravidla len nedeľného obeda. A v bežnom týždni bola polievka v niektoré dni aj jediným teplým a hlavným jedlom, buď obedom, alebo večerou. Kedysi sa na Slovensku varilo „sezónne“, v lete a počas pôstov najmä zeleninové, strukovinové, mliečne, smotanové „nakyslo“, či hubové polievky. Teda čo záhrada, záhumienok, roľa, pole či les dali. A v časoch zabíjačiek – zvyčajne v zime – jedli naši predkovia aj polievky s bravčovým, hovädzím a hydinovým mäsom. V čase lovu zas s divinou či rybami.

Varilo sa aj „lokálne“ – podľa konkrétnej lokality. Naša krajina je na mape Európy síce taká „malá haluška“, ale mimoriadne rôznorodá. Na juhu, kde bol dostatok rýb sa bežne varili „halászlé“ – pôvodom maďarská rybacia polievka. Na krajnom severe našej krajiny poznajú zase pôvodom poľské sladké polievky. V slovenskej tradičnej kuchyni okrem typických rýdzo slovenských jedál nájdeme aj ďalšie zahraničné vplyvy: nemecký, ukrajinský, ruský, balkánsky, turecký, židovský, ale aj francúzsky či taliansky.

Polievky na chudnutie sú dôležitou súčasťou zdravej diéty. Dnes zrejme každý dietológ alebo nutričná poradkyňa – dovolíme si tvrdiť, že bez ohľadu na druh diéty – určite zaradí do upraveného jedálnička aj polievky. Tie totiž aktivujú tráviace procesy, dokážu zdravo zasýtiť a okrem zvyšovania príjmu tekutín dodávajú organizmu aj vlákninu, vitamíny, bielkoviny, sacharidy a stopové prvky.

Rady, ako robiť polievky na chudnutie

– polievky vždy varte z čerstvých surovín – týka sa to aj zeleniny, aj diétneho mäsa a iných prísad

– zeleninu nerozvárajte úplne domäkka

– nepoužívajte chemické, neprírodné dochucovadlá

– ustriehnite si primerané množstvo sacharidov – pomerne veľa ich obsahujú zemiaky, cestoviny, ryža ale aj smotana

– pozor aj na vysoký obsah soli – pri diéte sú úplne nevhodné sáčkové a iné instantné, polotovarové polievky

– ak varíte mäsový vývar, nechajte ho na noc v chlade a ráno z povrchu odstráňte tuk

– nahradením smotany v krémových polievkach nízkotučným syrom znížite aj množstvo sacharidov, aj tuku

– diétna polievka by mala byť ľahká a zároveň by mala zasýtiť

– dva taniere diétnej polievky za sebou nie sú správna cesta k schudnutiu

– guláš,boršč či kapustnica s údeným mäsom a klobásou nie sú diétne polievky

Tip od dietologičky

Polievky zaradené do diétneho jedálnička pripravujte bez zápražky. Ak chcete od polievok na chudnutie aj reálny dietologický efekt, „neprekladajte“ ich ťažkými jedlami a nezajedajte pečivom. Diétne polievky nefungujú samostatne, neexistuje účinná „polievková diéta“. Ako hovorí Júlia Čížová, potrebná je komplexná zmena jedálneho lístka a v mnohých prípadoch aj stravovacích návykov, ktoré sú často zlozvykmi.

Každá polievka je principiálne diétna, keď ju konzumujeme ako hlavné jedlo. Polievky dokážu účinne nutrične zasýtiť, ak ich varíme z čerstvých surovín a neprevárame ich. Sú dôležitým zdrojom vody, vlákniny, vitamínov, stopových prvkov, bielkovín aj sacharidov. Polievky na chudnutie treba variť bez zápražky a „nedojedať“ ich pečivom či inými prílohami.

Napsat komentář

Close