Chystáte sa na trh s novým produktom alebo službou? Nezabudnite sa právne chrániť

Nové nápady môžu zaručiť úspech. Aj keď je trh neuveriteľne presýtený službami a produktmi, ktoré sa objavujú v rôznych variáciách stále dokola, stále existuje priestor pre jedinečné ponuky, ktoré na trhu chýbajú. Ak ste objavili jednu takúto čiernu dieru a chystáte sa uviesť na trh produkt alebo službu, myslite na to, že okrem dôslednej reklamy a dômyselného marketingu budete potrebovať aj právnu ochranu. Nie je nič horšie, ako keď niekto ukradne váš ťažko vybudovaný podnik a začne predávať vaše produkty alebo služby ako svoje vlastné. Ako na to?

Existujú ochranné známky na právnu ochranu

S pojmom ochranných známok ste sa už pravdepodobne stretli, prinajmenšom ako spotrebiteľ. Ako firma máte výhradné právo používať svoju značku. Je to nástroj, ktorý dokonale odlišuje vaše výrobky/služby od konkurencie a zároveň ich chráni pred zámenou s konkurenciou alebo krádežou vašej značky. Zároveň je to skvelý spôsob, ako sa dostať do povedomia širokého okruhu zákazníkov a ukázať, že váš sortiment má naozaj zmysel.

Registrácia ochrannej známky na celom svete

Ak sa rozhodnete zaregistrovať ochrannú známku, môžete svoju značku právne chrániť na každom mieste, kde budete ponúkať svoje výrobky a služby. Teda nielen na Slovensku, ale svoju pôsobnosť môžete rozšíriť aj na rôzne iné krajiny alebo sa rozhodnúť pre registráciu v celej Európskej únii. A ako postupovať pri registrácii ochrannej známky? Môžete o ňu požiadať sami na Úrade priemyselného vlastníctva, čo si vyžaduje vyplnenie množstva formulárov, alebo sa môžete spoľahnúť na spoločnosti, ktoré sa na túto činnosť špecializujú a všetky formality okolo ochrannej známky vybavia za vás – ušetríte si nielen veľa času, ale aj starosti s rôznym papierovaním. Jednou zo spoločností ponúkajúcich registráciu ochranných známok je Patentoid.sk, ktorá vďaka svojim bohatým skúsenostiam zabezpečí vašu ochrannú známku nielen na Slovensku, ale kdekoľvek na svete. Po úspešnej registrácii ochrannej známky získate právnu ochranu na 10 rokov, po uplynutí ktorých musíte požiadať o jej predĺženie.

Mnohých ľudí odrádza cena ochrannej známky, ktorá sa môže vyšplhať na stovky eur – hoci sa to môže zdať ako veľká počiatočná investícia, nebudete ju ľutovať. Ak by si niekto privlastnil vaše produkty alebo služby, stratili by ste oveľa viac…

Napsat komentář

Close