Hodia sa na hermelín, ale aj do obľúbenej sviečkovej. Ako ženy, ktoré trpíme opakovanými zápalmi močových ciest, by sme však brusnice mali vpustiť aj do našej lekárničky.
Kedy brusnice pomáhajú?
Zápaly močových ciest potrápia v živote aspoň niekedy každú ženu. Nevyhýbajú sa však ani mužom. Avšak usporiadanie urogenitálneho traktu robí ženy, pokiaľ ide o tento problém, omnoho náchylnejšími. Čo si pod zápalom močových ciest predstaviť? Ide o súhrnný názov, pod ktorý spadajú problémy od zápalu močovej trubice, cez zápal močového mechúra, až po pokročilý zápal ľadvín.
Za zápal močových ciest môžu baktérie
Až 90 % infekcií spôsobia baktérie, ktoré sa namnožia porušením vhodnej mikloflóry napríklad nadmerným umývaním sa mydlom, často nevhodnou spodnou bielizňou, pri nesprávnej hygiene na toalete (obvykle zanesenie fekálnych baktérií do oblasti), či pri pohlavnom styku. Na zápaly močových ciest sme citlivejší pri cukrovke, hormonálnych zmenách – v tehotenstve, v menopauze, pri menštruácii, pri močových kameňoch, pri zúženej močovej trubici, u mužov bývajú príčinou problémy s prostatou.
Brusnice pomáhajú udržovať náš močový systém zdravým
Na močové cesty funguje celá škála byliniek. Tie, rovnako ako brusnice, vedia pomôcť v prvých fázach problémov. Tie poznáme jednoducho – pálenie v urogenitálnej oblasti si nejde nevšimnúť. Rezanie pri močení už obvykle vyžaduje antibiotickú liečbu.
Ako užívať brusnice?
Užívaním brusníc v správnej forme dokážeme udržiavať náš močový systém zdravý a bez potiaží. „Ordinovať“ si ich v prípade opakovaných či akútnych problémov v podobe sladkého kompótu nie je však dobrý nápad. To preto, že nadbytok cukru ešte viac rôzne zápaly podporuje. Ideálne sú potravinové doplnky, ktoré obsahujú brusnicový extrakt. Ten ponúka doplnok stravy Brusinky, čiže Brusnice, ktorý vyrába česká spoločnosť Naturvita a na Slovensko ho distribuuje Happy Trade. Kúpite ho na Greenline.sk.