Chudnutie neplánujte v nedeľu večer s plným bruchom a bez prípravy na krízy

Cítite, že prišla chvíľa, kedy už je skutočne potrebné začať niečo robiť a zbaviť sa pár kíl? Prečítajte si rozhovor s koučom a fitnes trénerom Honzom šachy z One LIFE. Naleje vám čistého vína, ale dodá aj toľko potrebný optimizmus a odhodlanie zmeniť sa. Honza pre vás pripravil tiež sériu videí, podľa ktorých s nami môžete v nasledujúcich dvoch mesiacoch cvičiť a dostať sa na svoju vysnívanú váhu. Už zajtra sa môžete tešiť na prvý z nich.

Chudnutie je večná téma, ktoré riešia mnohí ľudia priebežne po celý život, s väčšími či menšími úspechmi. Prečo je vlastne tak ťažké zhodiť pár kíl a spevniť telo? Veď teoreticky je to tak jednoduché. Znížiť príjem kalórií, zvýšiť výdaj energie. Lenže v praxi to zase taká zábava nie je.

O chudnutie som sa rozprávala s Honzom šachu, koučom a trénerom z benešovského fitness One LIFE. Nie je to “len” svalovec z fitness centra, ktorý vám zostaví sériu cvikov a dohliadne na vás, ako ich vykonávate. V prvom rade sa vás bude pýtať na to, ako žijete, čo jete, ako odpočívate. A bude sa snažiť riešiť s vami nielen úbytok váhy, ale predovšetkým nastavenie nového životného štýlu. Takého, ktorý vám bude blízky a budete tak mať šancu si ho udržať, pretože vám v ňom “bude dobre”.

Hovorí sa, že chudnutie začína v hlave. Lenže čo s tým? Ako to nastavenie môžem zmeniť?

Zo skúsenosti viem, že ak človek nezačína s dostatočne hlbokým PREČO na začiatku, nemá reálnu šancu na dlhodobo udržateľný úspech. Málokto premýšľa nad súvislosťami. Trebárs ako pôjdu všetky tie nutričné ​​zmeny aplikovať v dňoch, kedy sa všetko sype a tlak života je enormný. Väčšina neúspešných Dietary plánuje svoju transformáciu (ak chcete chudnutie) v nedeľu večer s plným bruchom a plnou nádržou povrchné motivácia (ktorá odíde tak rýchlo, ako prídu prvé ťažšie dni) a bez žiadnej prípravy a plánu na krízové ​​situácie, ktorým sa nevyhnete.

O chudnutie a zdravom životnom štýle by mohli písať ľudia knihy. Teoreticky vieme skoro všetko, ale v praxi nám to drhne, prečo? Dôvody by som videl hlavne dva. Prvá je, že človek verí veciam, ktoré nemusia byť pravda, a robí tak zbytočne reštriktívne zmeny, ktoré totálne nesedí jeho životného štýlu. Dlhodobo zmenu neudrží.

Druhý (častejšie, ale málo z nás si ho dokáže priznať) je, že príliš dlho čakáme. Začneme konať, až situácia začne byť natoľko neúnosná, že bolesť zo zmeny bude menší než bolesť zo zotrvanie na rovnakom mieste. Bolestivý, ale pravdivý príklad z reality môže vyzerať takto … Príde za vami vaše dieťa zo školy a plače, pretože sa mu spolužiaci smejú, že má mamu veľrybu … Akokoľvek to znie hrozne (nesnažím sa tu robiť srandu z ľudí s nadváhou, ale toto som počul od jednej z mojich klientiek), toto ešte len môže byť pre niektorú mamičku dostatočné PREČO k zmene.

Dneska sa o chudnutí píše každú chvíľu – existujú výživové poradne, kuchárky, aplikácie, cvičebné programy – ako spoznám, čo je dobré pre mňa? Jednoducho. Čokoľvek sedí vášmu životnému štýlu, veľmi vám to nelezie na nervy, prináša to VÝSLEDKY a je to DLHODOBO UDRŽATEĽNÉ, je pre vás to pravé. Nie je jedna správna a univerzálna cesta.

Dá sa schudnúť bez cvičenia?

Určite. Ale ak k tomu človek nemá vážnejšie zdravotné dôvod (nie to, že nemá na pohyb čas), nedáva to z hľadiska funkcie nášho tela žiadny zmysel. Sme skonštruovaný na pohyb. Zaujímavejšie otázka by teda mala znieť skôr “dá sa žiť bez cvičenia / pohybu?”

Aký druh pohybu je pre chudnutie najdôležitejšia?

Behanie, rýchla chôdza, alebo posilňovňa? Správne zdvíhanie váh je z hľadiska zdravia, udržateľnosti svaloviny, úbytku tuku a dobré funkcie organizmu najefektívnejší vedecky overený spôsob. Každopádne platí to, že ak to neznášate, nerobte to.

Na čo ľudia často pri cvičení zabúdajú?

Na kvalitu. Na to, že objem nemusí byť tak veľký, ako si myslíme. Na neustále zlepšovanie sa a dlhodobosť.

Čo robiť, keď naozaj nemám na cvičenie čas?

Snažiť sa túto vetu spochybniť a zistiť, či je to fakt pravda. Vážne nezvládnete začať s pohybom 5 minút 4x týždenne? A potom hneď prevziať zodpovednosť. Človek, ktorý vás dostal do situácie, v ktorej ste, sa volá VY. Takže buď niečo zmeníte, alebo sa zmierite s tým, kde ste. Ten neustály pocit “niekde medzi tým”, je hrozný.

Aké najväčšie chyby pri chudnutí robíme?

Snažíme sa stať na dočasnú dobu niekým, kým fakt nie sme. A potom už sa nemôžeme dočkať, až sa zase budeme môcť vrátiť k svojmu starému životu.

Prečo je tak ťažké vydržať?

To je pre každého trochu iná odpoveď. Každý z nás má úroveň pracovnej morálky nastavenú inde. Môj osobný názor je taký, že sme vďaka dobe, v ktorej žijeme, strašne “zmäkli”. Dosť sa sťažujeme na svoje skvelé životy a hľadáme rýchle riešenie problémov – napríklad redukciu váhy. To ale vyžaduje dlhodobý plán, zmeny životného štýlu a spústy ODHODLANIE, KONZISTENCIA, DISCIPLÍNY, TRPEZLIVOSTI a tvrdej práce. Neznie to najviac cool, ale je to jediná cesta k udržateľným výsledkom.

Ako zabrániť jo-jo efektu?

Nerobiť výživové zmeny tak, aby boli moc drastické, a tak, aby boli absolútne nezlučiteľné s tým, čo milujete. A začať dvíhať činky. Jo a začať si celý proces vlastne celkom užívať … To pomôže dosť.

Aké klientky za vami najčastejšie chodí?

Myslím, že najviac tie, ktoré sú už unavené tým množstvom nezmyselných informácií, ktoré okolo lietajú. A ľudia demotivovaní počtom neúspešných pokusov o zmenu svojho života. Prečo myslíte, že je vaša fitko úspešné, čo robíte inak? Sústredíme sa na celkovú transformáciu. Udržateľnosť procesu zabezpečí to, že s klientmi riešime nielen výživu a tréning, ale vôbec prístup a vybalansovanie všetkého v ich nabitých životoch. Ide o regeneráciu (na spánok často zabúdame) mindset, prípravy a všetko okolo. Sme tím profesionálnych koučov, ktorí vedia klientom poradiť so zmenou zvykov a dlhodobú transformáciou. Hlavne sme ľudia, ktorí milujú život, a učíme to všetkých okolo.

Čo by ste poprial čitateľkám, ktoré sa rozhodnú v našom špeciálu schudnúť?

Nájdite si správne prostredie a podporu okolo vás, vyberte výživové a tréningové zmeny, ktoré do svojho života zvládnete DLHODOBO aplikovať, a neberte to celé zas tak hrozne vážne. Keď sa niečo nepodarí a užijete si tortičky, tak to urobte radi a potom bez výčitiek pokračujte ďalej.

Napsat komentář

Close