Ako tepelné čerpadlo čerpá teplo z vonkajšieho prostredia?

V súčasnosti sú čoraz viac obľúbené tepelné čerpadlá a rozhodne sa niet čomu čudovať. Vo všeobecnosti ide o zariadenia, ktoré premieňajú energiu nahromadenú zo vzduchu, vody a zeme na vykurovacie teplo. Tepelné čerpadlá je možné využiť tak ako v zime, i v lete na chladenie.

Pravdepodobne vás zaujíma, ako to celé funguje. Tepelné čerpadlo vzduch – voda funguje na základe rekuperácie. To znamená, že primárnym zdrojom je okolitý vzduch. Základom je kompaktná jednotka, ktorá je umiestnená vo vnútri zariadenia, poprípade je táto jednotka vonkajšia. Dôležité je však teplo vo fyzike, kedy na tomto princípe funguje aj tepelné čerpadlo. Ide totiž o vnútornú energiu, ktorú teleso prijme a následne ju odovzdá inému telesu. Existuje taktiež tzv. splitové tepelné čerpadlo, ktoré obsahuje vnútorný okruh s kompresorom.

Priebeh funkcie tepelného čerpadla

Tepelné čerpadlo sa rozdeľuje na strany, pričom na ľavej dochádza k zohriatiu média na teplotu vzduchu, vody alebo zeme. Kompresor následne vzduch stlačí, pričom sa teplota zvýši o ďalších minimálne 30 stupňov.

Na pravej strane tepelného čerpadla dochádza k odovzdaniu tepla z plynu do vykurovacej vody, pričom sa teplota plynu opäť zníži o približne 10 stupňov. Rolu tu zohráva aj expanzný ventil, ktorý sa využíva na premenu média do plynného skupenstva. Celý cyklus ukončuje kompresor, kde prebieha čerpanie tepla z vonkajšieho prostredia.

Dotácie na tepelné čerpadlo

Počuli ste už o projekte Zelená domácnostiam? Tento projekt je v súčasnosti veľmi obľúbený a ponúka poukážky na nákup zariadení do domácnosti, ktoré premieňajú energiu z obnoviteľných zdrojov. Dotácie na tepelné čerpadlo vzduch – voda môže získať prakticky každý, kto splní zadané podmienky. Tak neváhajte a zapojte sa do projektu zelená domácnostiam aj vy, rozhodne to neoľutujete.

Napsat komentář

Close